Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

VIDEO | Ziua şi succesul pentru FCC UAV!

30.01.2022

FCC Baschet UAV Arad s-a impus cu 84-59 în faţa KSE Târgu Secuiesc pentru al 16-lea succes stagional. Partida a contat pentru etapa a 17-a din Liga Naţională.

În fața a aproximativ 350 de spectatori, prezenți în Polivalenta arădeană, “galben-albastrele” au început mai greu partida, dar la final nu le-a dat nicio șansă adversarelor. A fost şi primul joc pentru pivotul Laura Vaida. Sosită la începutul săptămânii la Arad, tânăra jucătoare de națională și-a etalat din plin calitățile pe parchetul din Arad, jucând excelent sub ambele panouri, dar fiind precisă și la aruncările de semidistanță.

Victoria de sâmbătă seară vine înainte de mini-pauza cauzată de etapa liberă a arădencelor. Apoi, urmează „intermediara” de pe teren propriu cu U. Cluj și deplasarea de risc maxim de la Satu Mare.

FCC Baschet UAV Arad – KSE Târgu Secuiesc 84-59. Pe sferturi: (18-16, 22-14, 22-12, 22-17)

Marcatoare:

Arad: Keys 27, Hadzovic 14 puncte, Ghiță 10, Vaida 8, Vitulova 8, Sutherland 8,  Akathiotou 7 şi Manea 2.

Târgu Secuiesc: Lewis 18puncte , Corda 15, Taylor 10, Welch – Coleman 6, Debreczi 6, Kozman 2 şi Bara Nemeth 2.