Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Victorie muncită cu Târgu Secuiesc!

11.12.2022

FCC UAV Arad a avut parte de un duel complicat cu KSE Târgu Secuiesc în etapa a 8-a din Liga Națională de Baschet Feminin. Fetele pregătite de Bogdan Bulj s-au impus la mare luptă cu scorul final de 75-69.

Un succes important în economia sezonului, al 7-lea din tot atâtea partide disputate în actuala ediție de campionat.

În fața a aproximativ 700 de susținători, galben-albastrele cu Hadzovic și Akathiotou în zi bună de pătrundere, au reușit să între la cabine în avantaj (40-35) după ce primul sfert le-a revenit oaspetelor. Târgu Secuiesc a izbutit să treacă din nou în față în sfertul trei, când au înscris de cinci ori de după semicerc și tabela arăta 58-60 înaintea ultimei părți. Până la urmă, experiența superioară și rodajul mai bun al FCC UAV-ului inclusiv în cele partide de EuroCup disputate în acest sezon au făcut ca victoria să nu fie scăpată. S-a încheiat 75-69 și echipa noastră își continuă parcursul perfect în campionat, ajungând la a 7-a victorie.

Pentru arădence urmează întâlnirea de miercuri din FIBA EuroCup Women, din ultima etapă din grupa D. FCC UAV Arad va întâlni în Polonia pe VBW Arka Gdynia, începând cu ora 19.

Formații și marcatoare:

FCC UAV Arad: Hadzovic 19, Baptiste 15, Madden 14, Akathiotou 13 (1×3), M Racic 7 (1×3), Georgieva 3, Ciotir 2, Mîrne-Nagy 2, Fleșer.

KSE Târgu Secuiesc: Hawks 20 (3×3), Biszak 18 (2×4), Corda 14 (4×3), Wilson 8, Mitrovic 5 (1×3), Debreczi 4, Domokos, Kozman, Bara Nemeth.