Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Un nou succes pentru arădence în Serbia: 62-58 cu Vrbas

08.09.2019

În al doilea meci de pregătire disputat în Serbia, FCC Baschet Arad s-a impus, la limită, scor 62-58. Adversara “galben-albastrelor” a fost ZKK Vrbas Medela.

Cu doar o săptămână de pregătiri în formula completă, echipa arădeană a bifat maximul posibil din primele întâlnirii amicale. Ieri, Aradul s-a impus cu 66-43 în faţa echipei din Novi Sad. Jocul de astăzi disputat în Vrbas a fost unul destul de echilibrat, poate contrar aşteptărilor. Practic, a fost o reîntâlnire a tehnicianului Mudreša cu echipa la care a activat ca principal până de curând. Un meci în care gazdele întâlnirii au fost în avantaj pe tabelă până la capătul primelor două reprize. După pauza mare, FCC Baschet Arad a întors disputa în favoarea ei, sfertul al treilea fiind decisiv în stabilirea învingătoarei.

ZKK Vrbas Medela – FCC Baschet Arad s-a terminat 58-62. Pe sferturi: 16-14, 15-13, 15-22, 12-13.

Marcatoare Arad:

Karakasevic 12 puncte, Hadzovic 12, Webb 8, Inkina 8, Fodor 6, Veatriki 5, Mercea 4, Ardelean 4 şi Ciotir 3.

Pentru FCC Baschet Arad urmează o săptămână de pregătire pe plan local, ce se va încheia cu un turneu amical în Slovacia, la finalul weekendului viitor.