Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Start perfect de sezon pentru arădence!

06.11.2021

FCC Baschet UAV Arad a bifat astăzi a 5-a victorie din tot atâtea partide disputate de la startul noului sezon din Liga Naţională de Baschet Feminin. Jucătoarele pregătite de Jose Araujo şi Cristian Bondor s-au impus în deplasarea din oraşul de pe Someş cu 72-48.

Formaţia noastră a început pentru prima dată cu garnitura de bază (Hadzovic, Keys, Ghiţă, Manea şi Vitulova) după pauza forţată de apariţia unor cazuri de Covid în cadrul echipei. Lipsa jocurilor s-a văzut în startul întâlnirii, unul ezitant pentru arădence (13-10 după primul sfert).

Treptat, FCC-ul şi-a impus jocul în Sala Horia Demian şi s-a distanţat fără mari probleme pe tabela de marcaj. Cu 10 minute înainte de finalul meciului, soarta disputei a fost rezolvată, 58-29, iar ultima parte s-a jucat mai mult pentru statistică. Americanca Keys şi cehoaica Vitulova au reuşit fiecare câte un double-double cu puncte şi recuperări. Patru jucătoare au depăşit borna celor 10 puncte.

După acest meci, Liga Naţională ia o pauză de 2 săptămâni pentru a face loc echipei naţionale a României. Pe 7 noiembrie, reprezentativa feminină se reuneste la Bucureşti pentru a pregăti primele două jocuri din noua campanie de calificare la FIBA Women's EuroBasket 2023. În lotul celor 14 sportive convocated pentru această acţiune de regăseşte şi componenta echipei noastre, Alexandra Ghiţă.

CS Universitatea Cluj Napoca - FCC Baschet UAV Arad 48-72. Pe sferturi: 10-13, 9-27, 10-18, 19-14.

Marcatoare Cluj: Rubin 12 puncte, Popovici 6, Clarke 5, Fleser 5, Rus 5, Mihasan 4, Boloni 4, Beldian 3, Al Ash Hab 2 şi Uiuiu 2.

Marcatoare Arad: Keys 17 puncte, Vitulova 13, Akathiotou 12, Ghiţă 10, Manea 9, Nagy 8 şi Hadzovic 3.