Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Mai clar decât o arată scorul: Universitatea Cluj – FCC Arad 64-76

29.02.2020

FCC Baschet Arad nu s-a întrebuințat prea mult în ultima deplasare din sezonul regulat al Ligii Naţionale. “Galben-albastrele” au forţat doar cât a trebuit în compania Universităţii Cluj pentru a-şi asigura o victorie normală înainte de meciul important de miercuri cu Sepsi.

76-64 a fost scorul final al întâlnirii disputate în Sala Sporturilor “Horia Demian,” într-un meci în care atacul oaspetelor a funcţionat bine în primele trei sferturi. Ardelean a avut din nou o prestaţie notabilă, având un procentaj perfect la aruncările din afara semicercului: 5 din 5, toate în prima repriză a duelului. 8 jucătoare din tabăra arădencelor au punctat pe tabelă, iar la final, procentajul aruncărilor din acțiune a fost de 50%. A fost a patra victorie la rând pentru trupa pregătită de Manuel Rodriguez şi Cristi Bondor în Grupa A valorică, care rămâne pe locul trei în clasament cu opt succese şi patru înfrângeri.

Pentru FCC urmează două meciuri pe teren propriu, ultimele din sezonul regulat al campionatului. Miercuri, de la ora 18, la Arad soseşte campioana României, pentru jocul care ar putea propulsa Aradul pe poziţia secundă în cazul unei victorii.

Universitatea Cluj-Napoca vs – FCC Baschet Arad 64-76. Pe sferturi: 14-21, 15-25, 14-19, 21-11.

Marcatoare Cluj: Campbell 25 de puncte, King 14, Fota 7, Fleșer 5, Uiuiu 5, Kilin 4, Stoica 2 şi Boloni 2.

Marcatoare Arad: Ardelean 15 puncte, Webb 15, Karakasevic 14, Akathiotou 12, Hadzovic 9, Pop 6, Bartok 3 și Mercea 2 puncte.Au mai jucat Ciotir și Lipovan.