Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Înfrângere în finala Cupei

27.02.2023

FCC UAV Arad a obținut titlu de finalistă a Cupei României la baschet feminin, ediția 2022-2023, după înfrângerea de luni seară cu Sepsi SIC Sf. Gheorghe. S-a terminat 109-63 pentru gazdele turneului final. A fost a 6-a finală de cupă din istoria clubului nostru.

Covăsnencele au tranșat socotelile pentru trofeu încă după primul sfert, când aveau avantaj mai mult decât dublu pe tabelă: 40-19. Din păcate, de aici încolo totul a devenit o formalitate. Trinity Baptiste, autoare a unui double-double (23 de puncte și 12 recuperări) a fost principala marcatoare a echipei noastre, în timp ce în tabăra gazdelor daneza Maria Steen Jespersen a făcut un meci fabulos, cu 31 de puncte marcate, dintre care 20 în primul sfert.

Formații și marcatoare:

Sepsi SIC: Jespersen 31 (6×3), Cave 21, Hristova 18 (1×3), Godri-Părău 11 (2×3), Gereben 9 (2×3), Jones 7, Orban 6, Ghizilă 4, Cătinean 2, Pop, L. Mikes, Mititelu.

FCC UAV Arad: Baptiste 23, Bogicevic 10, Hadzovic 7, Greene 6, Akathioutou 5, Ciotir 4, Nagy-Mîrne 3, Pyka 3, Georgieva 2, Fleșer.