Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Înfrângere dramatică cu U Cluj

28.02.2021

FCC Baschet UAV Arad a pierdut surprinzător cu Universitatea Cluj, în încheierea turneului găzduit de sala Victoria în acest final de săptămână.

Scor final 59-60, într-un meci cu două jumătăți diferite, prima cu oaspetele la conducere, iar a doua cu o cursă de recuperare fără succes pentru arădence, chiar dacă au egalat pe tabelă în unele momente. După primul sfert ”universitarele” conduceau cu 14-10, iar la pauza mare cu 32-22. Apoi Aradul a recuperat mare parte din deficit până la finele sfertului al 3-lea, însă nu a reușit la final să întoarcă scorul.

Principalele marcatoare la învingătoare au fost Campbell cu 23p și Timbilla cu 17, în vreme ce la trupa de pe Mureș cele mai eficace jucătoare au fost Hadzovic cu 21p și Poole cu doar 9p. FCC Baschet Arad încheie turneul pe care l-a găzduit cu o singură victorie, obținută vineri în fața Rookies Oradea.