Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

"Galben-albastrele" trimit finala în decisiv!

27.04.2022

Chiar dacă e greu de crezut, în meciul patru al finalei Ligii Națioanle de Baschet Feminin, dintre FCC Baschet UAV Arad și Sepsi Sfântu Gheorghe, Sala Sporturilor „Victoria” din orașul nostru a fost și mai plină în această seară decât ieri. O parte dintre invitați au luat loc pe parchet, în spatele celor două panouri. „Vulcanul” a erupt din nou în tribune: „Hai, hai, hai ICIM!” Combatantele aveau să-și împartă egal sferturile, însă „galben-albastrele” au avut din nou ceva în plus. Un public spumos alături, care a făcut – în mare parte – diferența. Așadar după 2-0 pentru Sepsi (76-61 și 84-68) s-a făcut 2-2 (67-61 și 67-63).

Iluzia unui meci mai ușor a ținut până la primul time-out al lui Mikes

Vitulova și Keys parcă au continuat ce începuseră ieri, în confruntarea cu numărul trei, cu puncte importante pentru echipa lor în primele minute. Sepsi a replicat timid, iar când Akathiotou a reușit prima „triplă” a meciului, Zoran Mikes a cerut time-out. Acesta a fost de bun augur pentru oaspete, care, și pe fondul unor erori mari pe ambele faze ale „galben-albastrelor” au egalat la 14  cu americanca Fraser în prim plan. În ultimele două minute s-a marcat puțin, Keys urcând din nou la „catedră”: 19-16, scorul primului sfert.

Fraser și Cătinean au decis sfertul doi

Sepsi a început mai bine a doua repriză mică și a preluat conducerea în minutul 12: 19-20. Sutherland a intrat în joc cu 4 puncte importante, dar Fraser și-a contimuat recitalul și și-a ținut echipa în avantaj după un sfert de oră: 23-24. Cu două-trei jucătoare din linia a doua pe teren, amfitrioanele și-au pierdut puțin busola, iar „alb-verzile” s-au dus la 27-23. Keys a mai redus din „daune”, după care combatantele s-au blocat pe faza de atac. Asta până la realizările de două și de trei puncte ale lui Cătinean, care a pus din nou sub presiune Aradul la pauza mare: 25-32!

Campionii mondiali s-au prezentat fanilor în „galben-albastru”

În minutele de odihnă, fanii cu mingea la coș au cunoscut și aplaudat echipa Delta Force de la Liceul Național de Informatică din Arad, care a scris istorie la Campionatul Mondial de Robotică din Houston (SUA). Tinerii arădeni sunt marii câștigători ai competiției de peste Ocean la startul căreia s-au înscris anul acesta 160 de echipe din toate colțurile lumii. ”Suntem mândri de voi!” – le-au strigat spectatorii.

„Triplele” care au complicat lucrurile

Un pasiv de 7 puncte în fața mult titratei formației din Secuime nu era deloc simplu de anulat și fetele lui Bulj s-au pus pe treabă. Doar că eforturile lui Keys și  Akathiotou nu au fost completate de colegele lor, în timp ce Pasic și-a reglat excelent tirul. 34-44, în minutul 25, cea mai mare diferență a meciului. „Galben-albastrele” au vrut mult, dar s-au pierdut cu firea la aruncări simple și diferența rămânea imporantă. Asta până la „tripla” lui Vitulova: 42-46. Doar că Wallace și Ghizilă (de două ori) nu au iertat de după linia de 6,75 metri și scorul înainte de ultima pauză mică etra 46-55 pentru marile favorite la realizarea unui nou event.

Valoare și caracter fără căpitanul pe parchet, visul continuă

Cu căpitanul Hadzovic rămas pe bancă din cauza unei accidentări la umăr, formația gazdă trebuia să dea dovadă de mult caracter pentru a o întoarce pe Sepsi. Vitulova a început ultimul sfert cu coș și fault, Keys și Akathiotou înscris și ea și la 54-56, în minutul 33, Aradul spera din nou mai mult ca oricând. Andreona Keys a completat revenirea FCC-ului, apoi tripla Pasic a fost anulată de cea a Terezei Vitulova. Fetele lui Bulj au început să se apere excelent și chiar dacă nu au fost foarte eficiente au adăugat punct după punct, prin omniprezenta Keys și „Bety” Akathiotou. Raber și Ghizilă și-au ținut echipa în joc, dar MVP-ul Keys a pus o diferență de 4 puncte pe tabelă cu 1 minut înainte de final. Arădencele au luptat ca niște leoiace și au „înghețat” tabela la 67-63 (19-16, 6-16, 21-23, 21-8) și au provocat isterie în tribune. Aradul o egalează pe Sepsi în finala LBNF și se va juca trofeul pe masă peste 3 zile (sâmbătă, de la ora 19) în Secuime. Aradul scandează: „Uită-le, uită-le, uită campioanele!”, dar ceva ne spune că misiunea din Covasna va fi extrem, extrem de dificilă. Sursa: Sportarad.ro

Formaţii și marcatoare:

Arad: Keys 28 (1×3), Vitulova 16 (1×3), Akathiotou 13 (3×3), Hadzovic 2, Sutherland 6,  Ghiţă 2, Vaida, Mîrne-Nagy, Fleşer, Manea . Antrenor: Bogdan Bulj.

Sepsi: Fraser 18, Pasic 14 (2×3), Raber 8, Cătinean 7 (1×3), Podar 7 (1×3), Wallace 6, Ghizilă 6 (2×3), Podar 4, Jones, Pop.  Antrenor: Zoran Mikes.