Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Galben-albastrele merg ceas in campionat!

16.12.2022

FCC UAV Arad a obținut a 8-a victorie din tot atâtea partide disputate în Liga Națională de Baschet feminin după deplasarea de la Alexandria. Arădencele s-au impus cu 88-61, pe sferturi: (22-16, 22-12, 17-17, 27-16).

CSM a condus în debutul partidei, dar „galben-albastrele” au preluat conducerea și aveau 22-16 la prima pauză. Jocul colectiv a funcționat în faza ofensivă, iar FCC UAV conducea cu 44-28 la jumătatea partidei. Sfertul trei a fost singurul pe care arădencele nu și l-au adjudecat, după un parțial egal, iar la ultima pauză tabela arăta 61-45 în favoarea oaspetelor. Diferența maximă a fost de 29 de puncte, iar scorul final a fost 88-61.

Următorul duel în campionat va avea loc pe teren propriu. Pe 23 decembrie sosește la Arad formația BC Sirius Muresul Targu Mures, jocul urmând a debuta de la ora 18.

Pentru echipa noastră au evoluat: Baptiste 38 de puncte, Hadzovic, 19 puncte, Georgieva 10, Racic 9, Madden 6 și Mîrne Nagy 6. Au mai jucat: Akathiotou, Ciotir, Fleșer și Negru.