Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

"Galben-albastrele" cedează în prima partidă din sferturile Cupei

29.12.2021

FCC Baschet UAV Arad a cedat prima manşă din sferturile de finală ale Cupei României, ediţia 2021-2022. S-a jucat la Timișoara din cauza problemelor cu acoperișul la Sala Sporturilor „Victoria”.

CSM Satu Mare s-a impus la o diferenţă de şapte puncte (71-64), după ce la pauză arădencele au avut un avans de şapte puncte (38-31). Cele două echipe şi-au adjudecat câte două sferturi. Arădencele au jucat bine în prima parte, dar au început prost repriza secundă. Sătmărencele au recuperat în prima parte a sfertului al treilea, cu un parțial de 17-1 (au condus la o diferență maximă de nouă puncte, 48-39) și nu au mai cedat inițiativa până la final.

Diferenţa s-a făcut în special la recuperări, capitol la care altădată “galben-albastrele” excelau. Acum nu a mai fost să fie, scorul de 52-36 (cu 18-8 la ofensive) în favoarea CSM-ului spunând totul. Calificarea se joacă încă, iar returul de la Satu Mare, de peste o săptămână, se anunţă la fel de interesant.

Click aici pentru o galerie foto din această partidă.

Formații și marcatoare:

FCC Baschet UAV Arad: Keys 29 de puncte, Akathiotou 11, Hadzovic 7, Ghiţă 6, Manea 5, Nagy 4 şi Vitulova 2.

CSM Satu Mare: Fodor 22 puncte, Kostowicz, 12, Vuckovic 10, Taylor 10, Dzombeta 8, Moore 5, D. Ardelean 4, Cucu, Szmutku şi Biszak.