Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

FCC UAV Arad, prima formaţie calificată în faza următoare a Cupei României!

26.09.2021

FCC Baschet UAV Arad a început perfect noul sezon şi e prima formaţie calificată în faza a II-a din Cupa României, ediţia 2021-2022. Jucătoarele antrenate de Jose Araujo au trecut şi astăzi de KSE Târgu Secuiesc, scor 78-70, după ce ieri au obţinut un succes la 22 lungimi distanţă.

Jocul a semănat oarecum cu partida desfăşurată sâmbătă seară în polivalenta arădeană, mai ales în prima repriză. Dacă atunci a intrat la cabine cu un avans de trei puncte, astăzi, FCC-ul a pus 4 puncte distanţă faţă de adversară (37-33). Fără să forţeze prea mult, arădencele nu au scăpat din mână controlul disputei pe întreaga desfăşurare şi au obţinut o dublă victorie meritată şi firească. Duelul dintre Arad şi Târgu Secuiesc s-a terminat cu scorul general de 154-124, iar echipa noastră îşi aşteaptă adversarul din următoarea rundă.

Pentru FCC Baschet UAV Arad urmează debutul oficial în Liga Naţională. Peste o săptămână, medaliata cu bronz din procedentul sezon se va deplasa la Târgu Mureş, pentru primul turneu. Duminică, 2 octombrie, de la ora 17:30, va întâlni Olimpia CSU Braşov.

FCC Baschet UAV Arad – KSE Târgu Secuiesc 78-70. Pe sferturi: 21-18, 16-15, 23-21 şi 18-16.

Marcatoare Arad: Hazdovic 21 puncte, Keys 19, Ghiţă 11, Manea 9, Akathiotou 8, Vitulova 6, Lewis 2 şi Nagy 2.

Marcatoare KSE: Coleman 20 puncte, Lewis 14, Taylor 14, Kozman 10, Tuchilus 8, Lenart 2 şi Debreczi 2.