Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Eşec la limită în returul de la Satu Mare

05.01.2022

FCC Baschet UAV Arad nu a reuşit să întoarcă scorul din partida tur a sferturilor de finală din Cupa României şi părăseşte competiţia după insuccesul de la Satu Mare. S-a terminat 76-75 pentru formaţia gazdă, pe sferturi: 20-18, 13-13, 17-15 şi 26-29.

Confruntarea din această seară a fost una echilibrată, dar cu sătmărencele aflate în cele mai multe momente la conducere pe tabela de marcaj. Jucătoarele pregătite de Jose Araujo au început mai bine şi manşa retur a acestui duel, cu un avantaj frecvent în primul sfert, însă niciodată mai mare de patru puncte. În sfertul al doilea, trupa de pe Mureș a mai condus în câteva rânduri, după care CSM Satu Mare a preluat conducerea și a menținut-o până aproape de final.

Arădencele au mai încercat pe final o ultimă revenire cu nouă puncte marcate consecutiv de la 66-74, dar prea târziu pentru o eventuală calificare mai departe. 147-139 a fost scorul general cu care echipa gazdă a obţinut accederea în Final Four-ul competiţiei KO.

Pentru FCC Baschet UAV Arad urmează primul joc din 2022 în faţa proprilor fani. Sâmbătă, de la ora 18, echipa noastră va primi vizita celor de la CS Municipal Alexandria, într-un meci contând pentru etapa a 13-a din Liga Naţională.

CSM Satu Mare – FCC Baschet UAV Arad 76-75.

Marcatoare:

Satu Mare: Kostowicz 17 puncte, Taylor 15, Dzombeta 13, Fodor 9, Moore 8, Vuckovic 5 şi Biszlak 2.

Arad: Keys 25 puncte, Vitulova 15, Ghiţă 12, Hazdovic 10, Akathiotou 9, Manea 2 şi Nagy 2.