Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Eșec în deplasarea din Covasna

01.02.2020

FCC Baschet Arad a cedat confruntarea disputată în această seară în Sepsi Arena. Formația din județul Covasna s-a impus la capătul celor 40 de minute cu 61-50.

Arădencele au plătit tribut startului slab de meci, unde până la pauza mare au marcat doar 9 puncte. Ba mai mult, în sfertul 2, au reușit contra performanța să pună pe tabelă doar două puncte. Ieșită de la cabine, trupa noastră a avut cu totul o altă prestație, reușind să-și adjudece sferturile rămase. Chiar dacă nu au reușit să scoată maximul posibil din această deplasare, FCC Baschet Arad e echipa care a pierdut la cele mai puține puncte contra campioanei României, în actualul sezon de Ligă Națională.

Sepsi Sf. Gheorghe - FCC Baschet Arad s-a încheiat 61-50. Pe sferturi: 20-7, 18-2, 15-19, 8-22.

Formaţii și marcatoare:

Sepsi: Mandache 18 (2×3), Givens 12, Părău Godri 8, Topuzovic 8, Demeter 8, Vucetic 5, Orban 2, Pasic, Mîrne Nagy, Kovacs, Butler. Antrenor: Zoran Mikes

FCC Arad: Webb 15, Robinson 12, Ardelean 10, Hadzovic 5 (1×3), Akathiotou 2, Fodor 2, Bartok 2, Karakasevic 1, Pop 1, Mercea. Antrenor: Manuel Rodriguez.