Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Dublă victorie cu formaţia de pe litoral!

06.12.2021

FCC Baschet UAV Arad s-a distanţat în fruntea clasamentului la două puncte de poziţia secundă după cele două victorii cu Phoenix Simona Halep Constanţa. “Galben-albastrele” au ajuns la 18 puncte în Liga Naţională, cu 9 victorii din tot atâtea partide jucate.

După ce sâmbătă seară arădencele s-au impus la un singur punct diferență 68-67 (23-20, 13-17, 15-16, 17-14), astăzi, trupa condusă de Jose Araujo şi Cristi Bondor a obţinut un succes la opt lungimi distanţă, dar nu fără emoţii. Echipa noastră a condus cu 17 puncte în sfertul doi, dar a avut un sfert trei slab și a avut de tras pe final. Sârboaica Brankica Hadzovic a fost principala marcatoare de astăzi, cu 20 de puncte înscrise, toate în prima repriză.

Partida s-a disputat în sala Constantin Jude din Timișoara. Cele două cluburi au convenit să dispute acum partida retur, pentru a reduce costurile și riscurile expunerii în condițiile actuale.

Phoenix CSU Simona Halep Constanța – FCC Baschet UAV Arad 55-63, sferturi: 16-19, 16-25, 15-5, 8-14.

Marcatoare Constanţa: Hinriksdottir 13 puncte, Mititelu 12, Vega 12, Rosten 11 puncte, Fota 4, Voica-Nagy 2 și Johnson 1.

Marcatoare Arad: Hadzovic 20 puncte, Keys 14, Vitulova 14, Ghiță 6, Akathiotou 6 și Manea 3.

Sâmbătă, de la ora 19:15, “galben-albastrele” vor juca la Sfântu Gheorghe, pe terenul campioanei Sepsi.

Credit foto: Andreea Vlase