Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

”Cine e pe primul loc!” Arădencele se impun la scor în etapa a doua a returului

15.01.2022

FCC Baschet UAV Arad a obţinut sâmbătă dimineaţă o victorie clară în faţa Rapidului, scor 86-46. A fost a 14-a victorie din 15 partide pe care le-a disputant în această ediţie de campionat.

Chiar dacă fetele lui Araujo au jucat al patrulea meci în ultimele 11 zile, duelul nu a avut istoric, din moment ce „galben-albastrele” au depășit cota de 20 de puncte în fiecare dintre cele patru sferturi. Americanca Shereen Sutherland a debutat astăzi pentru formaţia noastră. Sosită miercuri la Arad, Jose Araujo i-a acordat 22 de minute pe parchetul Polivalentei arădene, în fața noilor susținători. Chiar și în pandemie, fanii celei mai titrate grupări arădene vin din ce în ce mai mulți alături de Branki Hadzovic și colegele sale, iar astăzi, la finalul partidei, chiar au strigat la unison: ”Cine e pe primul loc!”

Trupa din oraşul de pe Mureş are la dispoţie şapte zile să pregătească următorul meci, cel din deplasare, de la Târgu Mureș. Disputa cu ocupanta locului 6 e programată pentru sâmbătă viitoare, de la ora 19.

FCC Baschet UAV Arad – Rapid Bucureşti 88-46. Pe sferturi 20-9, 23-10, 23-14 şi 22-13. Click aici pentru o GALERIE FOTO a partidei.

Marcatoare:

Arad: Keys 20 puncte, Hadzovic 19, Ghiță 12, Nagy 10, Manea 9, Vați 5, Sutherland 4, Vitulova 4, Akathiotou 3 şi Mercea 2.

Rapid: Diaconu 23 puncte, Cazacu 10, Dinu 4, Bejan 3, Radin 2, Călin 2 şi Grigore 2.