Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Cea mai clară victorie, în ultimul meci al anului

21.12.2023

FCC UAV Arad s-a impus cu 90-43 (pe sferturi 29-9, 21-13, 16-15, 24-6) acasă cu CSM Târgu Mureș, în ultimul joc din anul 2023, pe care l-a controlat de la un capăt la celălalt. Meciul a contat pentru etapa a 7-a a sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Feminin Getica 95, ultima din tur.

Pentru echipa noastră au înscris: Tereza Vitulova 19 puncte, Boglarka Biszak 17, Bianca Voica Nagy 15, Andreea Mititelu 11, Andie Easley 11, Taylor Murray 10, Paloma Cucu 3, Andreea Fleșer 2 și Anamaria Ciotir 2. Antrenorul Miroslav Popov a a dozat minutele și în funcție de starea de sănătate a elevelor sale, unele confruntându-se cu probleme specifice sezonui rece. Din păcate, Anamaria Ciotir s-a accidentat la gambă și va rata câteva meciuri.

La pauza partidei, clubul nostru le-a oferit maieuri celor de la Temerarii Arad, care s-au clasat pe locul 4 la prima ediție a Campionatului Național de Baschet în fotoliul rulant. Aceștia i-au dăruit, la rândul lor, o plachetă președintelui clubului nostru, Marcel Urban.

Fetele noastre sunt pe locul trei în campionat, cu 12 puncte, după 5 victorii și 2 înfrângeri. „Galben-albastrele” sunt la egalitate cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și CSM CSU Constanța, care au 12 puncte după câte 6 victorii, dar care nu și-au disputat duelul direct de la finalul acestui an.