Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Au rezistat o repriză

21.04.2022

La cum au arătat lucrurile în primele două sferturi, părea o seară bună pentru FCC Baschet UAV Arad, diferită față de cea de ieri, când SIC Sepsi își adjudeca fără să tremure vreo clipă pentru 1-0 în finala LBNF: 76-61. Doar că după pauză, „galben-albastrele” au căzut și campioana a defilat spre 2-0: 84-68 (21-20, 18-18, 25-13, 20-17).

Sutherland și colegele sale s-au apărat bine, iar „alb-verzile” nu au avut prea multe aruncări deschise. Doar că la finalizare și-au făcut treaba doar Hadzovic și Keys, aceleași jucătoare care au dus greu și ieri.  21-20 a fost scorul primului sfert, iar lucrurile păreau să meargă ceva mai bine în a doua repriză mică. FCC Baschet UAV Arad chiar a condus în două rânduri, 22-21 și 28-27, ceea ce nu s-a întâmplat deloc ieri, când covăsnencele au fost mereu în față pe tabelă. Pe finalul reprizei, a ieșit la rampă și cipriota Akathiotou, care a reușit „tripla” pentru un 39-38 la pauză ce dădea speranțe pentru actul secund.

Șase minute a durat „seceta” de puncte a Aradului, perioadă în care s-au încasat 12 puncte și scorul sfertului trei a fost de 64-51! Astfel, în sfertul patru,  avansul a crescut la peste 20 de puncte, ecartul maxim consemnat fiind de 24 de puncte, 81-57 în minutul 37! 84-68, rezultat final și Aradul va lupta să rămână în joc peste 5 zile

Meciul trei va avea loc imediat după Paşti, marţi, 26 aprilie, ora 19, la Arad, iar dacă va mai fi nevoie, se va juca şi a doua zi, tot în Polivalenta din oraşul nostru. Vă reamintim că finala Ligii Naţionale de baschet feminin se joacă după sistemul “cel mai bun din 5 meciuri”.

Formaţii și marcatoare:

Sepsi: Wallace 28 (4×3), Fraser 19, Pasic 11 (2×3), Ghizilă 9 (1×3), Raber 8, Podar 7 (1×3), Cătinean 2, Pop, Croitoru, Nemeş. Rezervă: Jones. Antrenor: Zoran Mikes.

Arad: Keys 22 (1×3), Hadzovic 17 (1×3), Vitulova 10 (1×3), Sutherland 9, Akathiotou 8 (2×3), Vaida 2, Fleşer, Ghiţă, Mîrne Nagy. Rezerve: Rotariu, Vaţi, Manea. Antrenor: Bogdan Bulj.