Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Aradul deschide noul sezon cu o victorie la 22 de puncte!

25.09.2021

FCC Baschet UAV Arad, în varianta sa 2021-2022, a făcut cunoștiință cu publicul arădean și invers în cadrul primului meci post pandemic cu spectatori în tribune. Noua trupă pregătită de portughezul Jose Araujo s-a impus cu 76-54 în faţa Târgului Secuiesc şi a făcut un pas-jumate spre următorul tur al Cupei României, ediţia 2021-2022.

Sala Sporturilor „Victoria” din oraşul nostru a a primit din nou vizita publicului arădean după mai mult de un an și jumătate. Pe 4 martie 2020, „galben-albastrele” disputau ultimul meci cu spectatori în tribune, în duelul cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, în penultima etapă din sezonul regulat al Ligii Naționale.

Revenind la partida din această seară, FCC-ul a început mai greu noul sezon, cu două sferturi în care nu prea a convins. Hadzovic, Keys, Manea, Ghiţă şi Vitulova a fost primul cinci trimis pe parchet de Araujo, iar oaspetele au dat o replica bună în primele 20 de minute. Ecartul de puncte dintre cele două formaţii a fost de doar trei puncte la pauza mare, scor 29-26.

Ieşite mai montate de la vestiare, arădencele au preluat frâiele încă din startul reprizei secunde cu un run de 10-2 izbutit în doar două minute, în special pe mâna americancei Andreona Keys. A urmat o perioadă în care Aradul a controlat autoritar partida tur a primului tur din Cupa României, iar diferenţa de pe tabelă a crescut vizibil. Finalul jocului a găsit-o pe FCC Baschet UAV victorioasă, în aplauzele fanilor dornici de a vedea din nou un meci pe viu al echipei favorite.

Partida retur dintre cele două formaţii va avea loc mâine (26.09), de la ora 15, tot în Sala Sporturilor „Victoria.”

KSE Târgu Secuiesc – FCC Baschet UAV Arad 54-76. Pe sferturi: 15-19, 11-10, 17-24, 11-23.