Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Arădencele urcă provizoriu pe prima poziție după victoria din Capitală

26.11.2021

“Echipele mari câștigă și când joacă prost,”o vorbă din popor care s-a potrivit şi astăzi. FCC Baschet UAV Arad a avut mari emoţii în faţa bucureştencelor de la Agronomia, dar au învins grație evoluției mai bune din sfertul patru. După 55-46, “galben-albastrele” ajung la 14 puncte și urcă provizoriu pe prima poziție, cu un punct mai mult ca Satu Mare. Sătmărencele joacă sâmbătă la Constanța și vor reveni pe primul loc dacă se impun, pentru că vor avea un meci în plus.

Gazdele au condus pe tabelă cu 17-11 după 10 minute, apoi cu 27-23 la pauza mare şi cu 38-37 la finalul sfertului trei. Trupa pregătită de Jose Araujo şi Cristi Bondor a salvat meciul abia în ultimul sfert, cu toate că până la jumătatea lui încă aveam echilibru, scor 42-42 egal. De aici însă, arădencele au preluat clar iniţiativa şi nu au mai cedat-o până la ultimul fluier, reuşind nouă puncte la rând fără să primească nici unul, pentru un 42-51 în minutul 38.

Pentru „galben-albastre” urmează duminică, tot la Bucureşti, participarea la Cupa României 3×3, unde formula Ghiţă, Manea, Akathiotou şi Mercea luptă pentru o clasare în primele şase.

Formații și marcatoare:

Agronomia: Şipoş 22 (3×3), Plavitu 8 (2×3), Kovacs 7 (1×3), Panait 5, Bobar 2, Chiţanu 2, Cristea, Militaru şi Stănescu.

FCC Baschet UAV Arad: Keys 18 (1×3), Vitulova, 18 (1×3), Ghiţă 13, Nagy 3, Akathiotou 2, Hadzovic 1, Manea.