Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Arădencele obţin o nouă victorie

12.01.2022

Liderul la zi din Liga Naţională, FCC Baschet UAV Arad a câștigat, în această seară, 74-70, pe terenul Olimpiei CSU Brașov în prima etapă a returului din sezonul regular.

Reeditare a finalelor pentru bronzul naţional din ultimele sezoane a stat sub semnul echilibrului pe întreaga durată a celor 40 de minute. Cu o echipă total schimbată faţă de partida din tur (cu trei sârboaice în lot), braşovencele s-au autodepăşit şi par a fi o cu totul altă echipă în a doua parte a campionatului „Galben-albastrele” au avut probleme împotriva apărării adverse în zonă în sfertul doi, s-au distanțat la un maxim de 12 puncte la ultima pauză, dar au avut ceva emoții spre final.

Sfertul trei a fost cel mai bun pentru arădence, care și l-au adjudecat cu 25-13 după un run de 13-0, dar au avut emoții pe final, după ce gazdele s-au apropiat la o posesie, cu două minute rămase din joc, dar nu au mai reușit să pună puncte pe tabelă. Arădencele au făcut mai multe greșeli decât în alte partide, terminând cu 23 de mingi pierdute, cu zece în plus față de adversare. Keys, cu 27 de puncte și Vitulova, cu 20, au fost principalele marcatoare ale trupei lui Jose Araujo.

După Victoria din această seară, FCC Baschet UAV Arad obţine a 13-a victorie a sezonului şi se pregăteşte de vizita Rapidului la finalul săptămânii. Duelul se va juca în Sala Sporturilor “Victoria,” sâmbătă, de la ora 12.

Olimpia CSU Braşov – FCC Baschet UAV Arad 70-74. Pe sferturi: 20-22, 15-13, 13-25 şi 22-14.

Marcatoare:

Braşov: Scekic 21 puncte, Dusanic 16, Pesovic, 15, Armanu, 10, Nan 6 şi Ciciovan 2.

Arad: Keys 27 puncte, Vitulova 20, Ghiţă 9, Hadzovic 9, Nagy 4, Akathiotou 3 şi Manea 2.