Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

Am început cu victorie noua ediție de campionat

14.10.2023

Echipa noastră a deschis noua ediție a Ligii Naționale de Baschet Feminin, disputând prima partidă a campionatului pe terenul Universității Cluj-Napoca. Fetele noastre s-au impus cu 71-67, pe sferturi: 25-11, 9-15, 21-17, 16-24. Am început partida în formula Easley, Voica Nagy, Biszak, Mititelu și Vitulova. După un debut mai bun al gazdelor, „galben-albastrele” au preluat inițiativa și s-au distanțat decisiv în primul sfert. Cea mai mare diferență în favoarea noastră a fost de 17 puncte, în a treia perioadă de joc. FCC UAV Arad a gestionat mai bine finalul de meci și s-a întors acasă cu cele două puncte puse în joc, obținând prima victorie în această ediție de campionat.

Marcatoarele echipei noastre: Easley 22 de puncte, Vitulova 14, Voica Nagy 12, Mititelu 10, Cucu 7, Biszak 4 și Ghiță 2.

În Liga Națională de Baschet Feminin urmează o pauză de două săptămâni, pentru că în perioada 20-22 octombrie este programată Cupa României 3x3. Vom relua campionatul în 28 octombrie, cu un joc acasă, cu Rapid București.