Cupa Romaniei
FCC UAV Arad

A doua înfrângere a sezonului

30.01.2023

FCC UAV Arad a cedat disputa de la Constanța din etapa cu numărul 16 din Liga Națională. Gazdele de la CSM CSU s-au impus cu 76-68.

Debutul partidei a fost echilibrat, cu ambele echipe trecând pe rând la conducere, dar din minutul 9, de la acel 16-13, a urmat o perioadă de dominație clară a amfitrioanelor, care au avut în ex-arădeanca Dzombeta, 26 de puncte și nouă pase decisive. Ceva s-a dereglat în jocul Aradului în sferturile doi și trei, în care CSM a condus și la peste 10 puncte, 30-19, 36-25 și 38-27, pentru un 40-30 la pauza mare și chiar la 15 puncte, cea mai mare diferență consemnată în meci, 55-40 în minutul 27.

FCC UAV a avut însă o replică mult mai solidă în ultimele zece minute și cu o Baptiste on-fire, americanca reușind și două triple, a pus în pericol chiar victoria Constanței, revenind spectaculos la 62-61 în minutul 35. Diferența s-a făcut în ultimele trei minute, când aceeași Dzombeta a anulat revenirea fetelor de pe Mureș cu o triplă și practic de la 69-65 jocul a reintrat pe făgașul dorit de gazde, care s-au impus până la urmă cu 76-68.

După etapa a 16-a urmează o pauză de două săptămâni în LNBF, pentru fereastra de calificări la Women’s EuroBasket. După aceea vor fi două runde în mai puțin de o săptămână, urmate de o nouă întrerupere, pentru Final 8-ul Cupei României.

Formații:

CSM CSU Constanța: Dzombeta 26 (3×3), Tobin 21, Rivers 17, B.Fota 7 (1×3), Petrof 3, Ardelean 2, Podar, Manea, Cucu, Croitoru, Vitulova.

FCC UAV Arad: Baptiste 26 (2×3), Greene 12, Pyka 10 (2×3), Akathiotou 7 (2×3), Racic 4, Georgieva 4, Fleșer 3 (1×3), Vaida 2, Ciotir.